Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2014


 

Resultatlista

 

                                                          SméRacet MTB

                                                              2014-05-17

 

Klass Pojkar 13-14 år.

Gemensam start.

Distans: 19 km,  Snitthast: 21.3 km/tim.

 

           Plc  Nr   Namn                                   Förening                     Tid             Diff

                 1    212     VENDLEGÅRD Emil                           Västerås CK                                   53:29                  

                 2    303     NILSSON Elias                                   Tullinge SK                                     59:13             5:44

                 3    301     THULIN ELOFSSON Joel                    Kolmårdens MTB                             59:46             6:17

                 4      36     KLYVER Hjalmar                                Trosabygdens Orienteringskl          1:05:47           12:18

                 5    305     JÄVHAMMER Philip                           Strängnäs CK                               1:09:44           16:15

                 6    304     NORDSTRÖM Pontus                         Västerås CK                                1:43:17           49:48

                       302     LINDQUIST Emil                                 Spårvägen CF                                   DNS                  

 

              Anmälda:                  7

              Startande:                6

              Utgått:                      0

 

 

 

Klass Pojkar 10-12 år.

Gemensam start.

Distans: 13 km,  Snitthast: 18.1 km/tim.

 

           Plc  Nr   Namn                                   Förening                     Tid             Diff

                 1    207     MÅRD Filip                                        Föreningen Cykloteket RT                43:06                  

                 2    210     KARLSSON Benjamin                         Kungsörs SK                                  48:00             4:54

                 3    209     HALLGREN Albin                               Kungsörs SK                                  50:03             6:57

                 4    202     DAHLGREN Andreas                          Borlänge CK                                   51:37             8:31

                 5    251     LUNDQVIST Pontus                            Eskilstuna CK                                 52:30             9:24

                 6      28     VELLIN Alexander                              -                                                                              

                 7      32     ERIKSSON Adrian                              Eskilstuna CK                                 55:37           12:31

                 8    211     KARLSSON Emil                                Lekebergs IF                                   58:25           15:19

                 9      25     HÄGGMARK Tage                              Eskilstuna CK                              1:00:01           16:55

                10    208     AXELSSON Elias                               Kungsörs SK                                1:01:29           18:23

                11    206     MÖRKBERG Gustav                           Eskilstuna CK                              1:03:50           20:44

                12      15     BRUNSTEDT Jonathan                        Eskilstuna CK                              1:04:38           21:32

                13        3     ERIKSSON Felix                                -                                                  1:05:03           21:57

                14    203     CLAESSON Max                                Eskilstuna CK                              1:05:17           22:11

                15    213     LARSSON Hannes                             Eskilstuna CK                              1:05:54           22:48

                16    205     MÅRSHAGEN Max                             Eskilstuna CK                              1:09:30           26:24

                       201     BIRATH Anton                                    Almby IK                                          DNF                  

                       214     BERGMAN Patrik                               Lekebergs IF                                                             

                       204     GUSTAVSSON Martin                        Eskilstuna CK                                  DNS                  

 

              Anmälda:                19

              Startande:               18

              Utgått:                      2

 

 

 

Klass Flickor 10-12 år.

Gemensam start.

Distans: 13 km,  Snitthast: 0 km/tim.

 

           Plc  Nr   Namn                                   Förening                     Tid             Diff

                       351     JÄRNHAMMER Cornelia                     Strängnäs CK                                   DNS                  

 

              Anmälda:                  1

              Startande:                0

              Utgått:                      0

 

 

 

Klass Herrar Elit.

Gemensam start.

Distans: 62 km,  Snitthast: 24.6 km/tim.

 

           Plc  Nr   Namn                                   Förening                     Tid             Diff

                 1        4     LILLPERS Nils                                   Sandvikens CK                             2:30:57                  

                 2        3     SÖDERLUND Martin                           TeamMagnusCK                           2:46:58           16:01

                 3        2     SANDÉN Henrik                                 Fredrikshofs IF CK                        3:02:36           31:39

                           1     GISSLÉN Petter                                 CK Valhall                                        DNF                  

 

              Anmälda:                  4

              Startande:                4

              Utgått:                      1

 

 

 

Klass Herrar Juniorer.

Gemensam start.

Distans: 62 km,  Snitthast: 20.1 km/tim.

 

           Plc  Nr   Namn                                   Förening                     Tid             Diff

                 1    101     STRIDFELDT Oscar                            Eskilstuna CK                              3:04:37                  

 

              Anmälda:                  1

              Startande:                1

              Utgått:                      0

 

 

 

Klass Herrar Veteraner 30 år.

Gemensam start.

Distans: 62 km,  Snitthast: 24.2 km/tim.

 

           Plc  Nr   Namn                                   Förening                     Tid             Diff

                 1    442     KEMI Sebastian                                 OK Hammaren                             2:33:41                  

                 2    807     ERIKSSON Anders                             CK Parr                                       2:40:19             6:38

                 3    802     INGEMANSSON Kristoffer                   Fredrikshofs IF CK                        2:56:17           22:36

                 4    806     NORSTRÖM Elias                              Västerås CK                                2:59:32           25:51

                 5    803     EKMAN Anders                                  Norbergs CK                                3:00:47           27:06

                 6    805     LINDHOLM Martin                               Strängnäs CK                               3:12:06           38:25

                 7    804     PETTERSSON David                          Norbergs CK                                3:14:34           40:53

                 8    801     WESTERGREN Björn                         Cykelklubben CX                          3:57:03        1:23:22

 

              Anmälda:                  8

              Startande:                8

              Utgått:                      0

 

 

 

Klass Herrar Veteraner 40 år.

Gemensam start.

Distans: 62 km,  Snitthast: 22.8 km/tim.

 

           Plc  Nr   Namn                                   Förening                     Tid             Diff

                 1    450     HELANDER Johan                              Västerås CK                                2:43:02                  

                 2    902     TIBERT Gunnar                                  CK Valhall                                    2:43:08             0:06

                 3    901     SVANTESSON Torbjörn                      CK Ceres                                     2:44:22             1:20

                 4    904     PETTERSSON Magnus                       Ramnäs CK                                 2:57:55           14:53

                 5    903     HAMPUS Peter                                  Fredrikshofs IF CK                        3:15:10           32:08

                       910     VENDLEGÅRD Thomas                      Västerås CK                                     DNF                  

 

              Anmälda:                  6

              Startande:                6

              Utgått:                      1

 

 

 

Klass Herrar Veteraner 50 år.

Gemensam start.

Distans: 62 km,  Snitthast: 24.5 km/tim.

 

           Plc  Nr   Namn                                   Förening                     Tid             Diff

                 1    963     HANSEN Atle                                     Föreningen Performance by           2:31:32                  

                 2    518     SJÖGREN Thomas                             CSK Ludvika                                2:56:19           24:47

                 3    961     ANDERSSON Magnus                        CK Bure                                       3:05:56           34:24

                 4    965     JÄDERFELDT Peter                            Södertälje CK                               3:23:01           51:29

                 5    969     KARLSSON Anders                            Fredrikshofs IF CK                        3:26:30           54:58

                 6    964     NORIN Christer                                   Järfälla CK                                   3:31:43        1:00:11

                 7    962     DAHLIN Christer                                 Eskilstuna IK                                3:50:07        1:18:35

 

              Anmälda:                  7

              Startande:                7

              Utgått:                      0

 

 

 

Klass Herrar Sport.

Gemensam start.

Distans: 62 km,  Snitthast: 22.4 km/tim.

 

           Plc  Nr   Namn                                   Förening                     Tid             Diff

                 1    509     ANDERSSON Tony                            Eskilstuna CK                              2:46:12                  

                 2    507     GRANKVIST Henrik                            Västerås CK                                2:52:59             6:47

                 3    508     EDVARDSSON Tony                          Örebrocyklisterna                         3:03:43           17:31

                 4    505     ELOFSSON Henrik                             Kolmårdens MTB                          3:20:12           34:00

                       503     BIRATH Peter                                     Almby IK                                          DNF                  

                       504     JOHANSSON Daniel                           Almby IK                                                                  

                       501     CHRISTIANSEN Rikard                       -                                                      DNS                  

                       502     HÄLL Klas                                         -                                                                              

                       506     FRIDSTRÖM Peter                             Strängnäs CK                                                           

 

              Anmälda:                  9

              Startande:                6

              Utgått:                      2

 

 

 

Klass Damer Veteraner 40 år.

Gemensam start.

Distans: 62 km,  Snitthast: 20.7 km/tim.

 

           Plc  Nr   Namn                                   Förening                     Tid             Diff

                 1    951     SEDEMARK Maria                             MTB Täby                                    2:59:33                  

 

              Anmälda:                  1

              Startande:                1

              Utgått:                      0

 

 

 

Klass Damer Sport.

Gemensam start.

Distans: 62 km,  Snitthast: 0 km/tim.

 

           Plc  Nr   Namn                                   Förening                     Tid             Diff

                       551     BIRATH Ellinor                                   Almby IK                                          DNS                  

 

              Anmälda:                  1

              Startande:                0

              Utgått:                      0

 

 

 

Klass Motion (40).

Gemensam start.

Distans: 43 km,  Snitthast: 19.9 km/tim.

 

           Plc  Nr   Namn                                   Förening                     Tid             Diff

                 1    446     THÖRN Mikael                                   Polisens idrottsförening                 2:09:51                  

                 2    406     KARLSSON Erik                                -                                                  2:13:59             4:08

                 3    427     PALMFJORD Håkan                           CK Ceres                                     2:14:04             4:13

                 4    436     NORDSTRÖM Peter                           Västerås CK                                2:16:17             6:26

                 5    428     HÄLLBOM Kim                                   Eskilstuna CK                              2:16:23             6:32

                 6    407     KARLSSON Martin                             -                                                  2:21:44           11:53

                 7    409     LINDMAN Elias                                  -                                                  2:22:03           12:12

                 8    435     PETTERSSON Tobias                         Vingåkers VOK MTB                     2:23:19           13:28

                 9    441     ELFVENGREN Kari                            -                                                  2:23:50           13:59

                10    408     LILJEBLOM Joakim                            -                                                  2:23:59           14:08

                11    420     SAND Tommy                                    -                                                  2:24:25           14:34

                12    432     EKBERG-EDLING Krister                    Wappa mtb                                  2:25:19           15:28

                13    422     THOMSEN Johnny                              -                                                  2:25:56           16:05

                14    445     ROSÉN Erik                                       Tunafors Skidor                            2:26:23           16:32

                15    417     PETTERSSON Jonas                          -                                                  2:26:43           16:52

                16    402     ERIKSSON Lars                                 -                                                  2:28:12           18:21

                17    451     BROLÉN Magnus                               Wappa mtb                                  2:30:08           20:17

                18    424     HULTGREN Anders                                                                               2:31:45           21:54

                19    448     WEHLIN Benny                                  -                                                  2:33:01           23:10

                20    447     EK Angelica                                       Södertälje CK                               2:33:57           24:06

                21    404     FERM MikaelJohn                              -                                                  2:33:58           24:07

                22    403     ERIKSSON Mats                                -                                                  2:37:12           27:21

                23    905     ERICSSON Kjell                                 Strängnäs Malmby OL                  2:37:36           27:45

                24    452     JONSSON Henrik                               -                                                  2:38:26           28:35

                25    443     PAGOLD Jesper                                 AXA Sports Club                           2:41:23           31:32

                26    416     PERSSON Jonas                               -                                                  2:44:47           34:56

                27    438     VENDLEGÅRD Viktor                         Västerås CK                                2:48:47           38:56

                28    421     SELLING Johan                                  -                                                  2:50:59           41:08

                29    439     ENGDAHL Peter                                 -                                                  2:52:45           42:54

                30    418     PETTERSSON Tony                           -                                                  2:55:43           45:52

                31    444     SERGELIUS Johan                             -                                                  2:56:22           46:31

                32    430     LUUKKO Harri                                    Strängnäs CK                               2:57:29           47:38

                33    414     PALM Kristina                                    -                                                  3:00:20           50:29

                34    440     OLSSON Anette                                 -                                                  3:01:51           52:00

                35    453     LARSSON Eva                                   Hjo VK                                         3:03:28           53:37

                36    437     VENDLEGÅRD Carina                        Västerås CK                                3:14:25        1:04:34

                37    419     ROOS Jan-Erik                                   -                                                  3:14:44        1:04:53

                38    449     HERLIN Vilma                                    Fredrikshofs IF CK                        3:15:17        1:05:26

                39    426     KALLAS Ingemar                                Axa sport club                              3:16:10        1:06:19

                40    454     SVENSSON Niklas                             -                                                  3:20:29        1:10:38

                41    412     MALMSTRÖM Jennie                          -                                                  3:24:00        1:14:09

                42    434     WESTBOM Lovisa                              Westbom Steel Riders                  3:25:21        1:15:30

                43    433     WESTBOM Håkan                              Westbom Steel Riders                  3:25:22        1:15:31

                44    431     WALLIN Karin                                    Trafikverkets fritidsförening             3:28:35        1:18:44

                45    401     BERGQUIST Henrik                            -                                                  3:33:18        1:23:27

                       410     LUNDGREN Johan                              -                                                      DNF                  

                       411     LÖNN Pelle                                        -                                                                              

                       413     NYMAN Martin                                   -                                                                              

                       415     PALMBORG Mikael                            -                                                                              

                       423     WISEN Åke                                       -                                                                              

                       405     HAGSTRÖM Fredrik                           -                                                      DNS                  

                       425     KROLEWSKI Andrzej                                                                                                         

                       429     RUNDLÖF Gustaf                               Eskilstuna CK                                                           

 

              Anmälda:                53

              Startande:               50

              Utgått:                      5

 

 

 

Klass Motion (60).

Gemensam start.

Distans: 62 km,  Snitthast: 21.6 km/tim.

 

           Plc  Nr   Namn                                   Förening                     Tid             Diff

                 1    632     LEBERRUYER Nicolas                       Eskilstuna CK                              2:52:11                  

                 2    654     FLINK Rasmus                                   Tärnsjö IF                                     2:53:32             1:21

                 3    667     TERHO Jyrki                                      Hjo VK                                         3:04:57           12:46

                 4    629     CARLSSON Thomas                           CK Ceres                                     3:06:51           14:40

                 5    619     RELDIN Marcus                                  -                                                  3:08:20           16:09

                 6    643     AXLING Anton                                    Strängnäs CK                               3:08:51           16:40

                 7    611     JOHANSSON Alfred                            -                                                  3:09:19           17:08

                 8    655     HARRYSSON Mats                            -                                                  3:09:40           17:29

                 9    617     LARSSON Joakim                              -                                                  3:11:10           18:59

                10    647     TIBBLIN Stefan                                   Wappa mtb                                  3:11:26           19:15

                11    650     LANDSTORP Patrik                            Eskilstuna IK Triathlon                  3:12:39           20:28

                12    648     WIKSTRAND Andreas                         Vårgårda CK                                3:13:52           21:41

                13    662     NYBERG Christian                             Mera Lera MTB                             3:14:53           22:42

                14    618     OLAUSSON Alexander                       -                                                  3:17:46           25:35

                15    627     MÅNSSON Per-Göran                         AstraZeneca IF                             3:18:20           26:09

                16    659     ANDERSSON Johan                           -                                                  3:19:24           27:13

                17    633     IDLING Fredrik                                    FMV Sport                                   3:20:15           28:04

                18    645     HELDT Mats                                      Södertälje Nykvarn Orienteri           3:20:27           28:16

                19    640     BYGDÉN Lars                                    Rönninge                                     3:21:17           29:06

                20    660     VESTERLUND Mikael                         Strängnäs CK                               3:21:20           29:09

                21    614     JOHANSSON Magnus                        -                                                  3:21:24           29:13

                22    663     EKMAN Martin                                   Ramnäs CK                                 3:23:50           31:39

                23    651     TRÄFF Håkan                                    NAIS Orienteringsklubb                 3:23:55           31:44

                24    605     GUSTAVSSON Tobias                        -                                                  3:24:15           32:04

                25    644     SUNDQVIST Mats                              Strängnäs CK                               3:24:46           32:35

                26    631     ÖSTMAN Jerker                                 CK Natén                                     3:26:34           34:23

                27    664     LINDROTH Urban                                -                                                  3:27:30           35:19

                28    649     KARLSÉN Tony                                  Tullinge                                        3:28:09           35:58

                29    608     HELLSTRÖM Thomas                         -                                                  3:28:14           36:03

                30    638     PETERSSON Thomas                        NAIS Orienteringsklubb                 3:31:04           38:53

                31    668     JOHANSSON Stefan                           Team mammut MTB                     3:32:43           40:32

                32    657     MELIN Kennet                                    -                                                  3:33:25           41:14

                33    653     ANDERSSON Björn                            -                                                  3:34:59           42:48

                34    652     POUSARD Jakob                               Friluftsfrämjandet V-ås MTB           3:35:00           42:49

                35    620     RUTEMARK Andreas                          -                                                  3:38:55           46:44

                36    658     BROKVIST Fredrik                              Trafikverkets fritidsförening             3:40:44           48:33

                37    656     WEIJMAR Krister                               Heby CK                                      3:44:17           52:06

                38    622     SKOGLUND Johan                             -                                                  3:44:23           52:12

                39    636     ANDERSSON Jan                              Granheds IF                                 3:46:06           53:55

                40    630     HAFFLING Stefan                               CK Dainon                                   3:46:18           54:07

                41    665     ROSENQVIST Urban                          -                                                  3:50:39           58:28

                42    610     INGVARSSON Mats                           -                                                  3:51:17           59:06

                43    666     MALMSTRÖM Ola                              -                                                  3:51:18           59:07

                44    601     AMREN P-O                                      -                                                  3:52:56        1:00:45

                45    634     NYBERG Richard                               Friluftsfrämjandet V-ås MTB           3:53:23        1:01:12

                46    607     HELLSTRÖM Mattias                          -                                                  3:53:35        1:01:24

                47    642     EKMAN Mattias                                 Stenkyrka IF                                3:54:27        1:02:16

                48    641     PETTERSSON Mattias                       Scania IF                                     3:56:27        1:04:16

                49    637     PILVINGE Malin                                 Kolmården adventures                   3:56:42        1:04:31

                50    613     JOHANSSON Johan                           -                                                  3:57:27        1:05:16

                51    646     EMILSSON Henrik                              Trafikverkets fritidsförening             4:03:13        1:11:02

                52    661     LILJEDAHL Per                                  -                                                  4:05:05        1:12:54

                53    625     HALLBERG Anders                                                                               4:23:39        1:31:28

                54    609     HOLMBERG Gustav                           -                                                  4:27:55        1:35:44

                55    621     SJÖDIN Fredrik                                  -                                                  4:29:18        1:37:07

                56    624     VIKLUND Jonas                                  -                                                  4:34:26        1:42:15

                57    615     JOHANSSON Mats                             -                                                  4:53:50        2:01:39

                       623     SPOVE Olle                                       -                                                      DNF                  

                       626     KÄLVEMARK Bo                                                                                                               

                       628     SVAN Jonas                                      Borlänge CK                                                             

                       635     SVENSSON Niklas                             Friluftsfrämjandet V-ås MTB                                       

                       602     ANDERSSON Magnus                        -                                                      DNS                  

                       603     DYLÉN Staffan                                   -                                                                              

                       604     EKMAN Anders                                  -                                                                              

                       606     HALLBERG Anders                            -                                                                              

                       612     JOHANSSON Daniel                           -                                                                              

                       616     KÄLVEMARK Bo                                -                                                                              

 

              Anmälda:                67

              Startande:               61

              Utgått:                      4

 

 

 

Resultat SméRacet MTB 2014
Ny börjare PF 0-7  
Placering Nummer Namn
1 12 Sigge Göhle
2 34 Malte Dahlgren
3 9 Waldemar Allerdahl
4 8 Teodor Allerdahl
5 5 Lina Blomstand
6 4 Meja Blomstand
7 21 Oscar Gisslander
8 27 Felix Törn
9 35 Johannes Klyver
10 30 Elina Holmberg
11 18 Miva Sjökvist
12 31 Amos Sjödin
13 10 Gotfridh Allerdahl
     
Ny börjare PF 8-9  
Placering Nummer Namn
1 22 Gustav Gisslander
2 20 Linus Birath
3 16 Oskar Ljungars
4 17 Axel Flodkvist
5 7 Elias Johansson
6 13 Samulel Karlsson
7 33  
8 2 Gustav Classon
9 1 Oskar Eriksson
10 23 Tova Fridström
11 19 Amina Sjökvist
12 24 Folke Häggmark
13 11 Fredrik Mörkberg
14 26 Alice Törn
15 14 Vilma Bergman
16 6 Alice Karlsson
     
Uppdaterad: 19 MAJ 2014 16:08 Skribent: Arne G Jonsson
Epost: This is a mailto link

VÅRA SPONSORER:

Bravida

 

 

 AB Karl Hedin

 

HyrLift

 

 NJ Elinstallation

 

Ryds Bilglas

 

Vilsta Sporthotell

Levin Racing 

 

  VÅRA SAMARBETSPARTNERS:

 

 SPONSORHUSET            

          

  Ullmax

 

Världensbarn

Postadress:
Eskilstuna CK - Cykel
Christer Dahlin, Lötvägen 7
64043 Ärla

Kontakt:
Tel: 0727421489
E-post: This is a mailto link

Se all info